SPAC Tour de Čupek - 21.6.2026 - Palkovice

25.06.2026 18:49

Neděle 21. června byla termínem mé druhé účasti na závodě Tour de Čupek, kterou pořádá CK Frenštát pod RadhoštěmPalkovicích. Loni jsem tento závod jel poprvé a byl to první hromadný závod po operaci, který se mě podařilo dokončit. Letos jsem doufal, že to bude lepší, ale bylo mě jasné, že to nebude zadarmo. Konkurence v naší kategorii každý rok stoupá a tenhle typ závodu není zrovna moje krevní skupina. Naštěstí se končí výjezdem z Metylovic na Čupek (1,8km/160m). Nevypadá to náročně, ale po čtyřech rychlých okruzích s krátkými ale prudkými výjezdy to není vůbec jednoduché. Cílové stoupání je po úzké rozbité asfaltce a v závěru se nepříjemně utahuje. Nicméně v tom kopci mám šanci se udržet v popředí, pokud budu při nájezdu do stoupání v dobré pozici a nezkazím to.

Start byl jako obvykle maličko nervózní, startuje se od parkoviště pod sjezdovkou, kde je málo místa a tak si závodníci stoupají všelijak a občas překážejí. Startovali jsme pět minut za hlavním balíkem mladíků společně s céčkem a emkem. Už od prvního kola se jelo ostrý tempo, v závěru prvního kola odskočil Roman Kozubík, ale Peťa Zatloukal rozjel stíhání a v úvodu druhého kola jsme ho sjeli. Následovali další nástupy a pokusy o únik, občas jsem se zapojoval do stíhání, někdy jsem zase spíše visel na vlásku na konci hlavní skupiny. Nejvíce mě zatrnulo v posledním kole, když jsme se řítily padesátkou k výjezdu z Kozlovic k poslednímu stoupání na Palkovice. Paní, ačkoli musela vidět před námi vodící auto, stejně se po jeho průjezdu rozhodla přecházet (mimo přechod). Blížící se balík naprosto ignorovala i když se dívala naším směrem a přecházela hrozně pomalu. Asi měla pocit, že ti cyklisti to přece ubrzdí! Uskočila na poslední chvíli, kdy už všichni vepředu řvali hrůzou. Chyběly centimetry!

V záběru stoupání jsem pak maličko nestíhal a do sjezdu jsem najížděl s malou ztrátou. Vedoucí skupina byla v tu chvíli ještě dost početná, takže kdybych se nedotáhl zpět, byl by to konec. Nezbývalo dát si ve sjezdu interval a doufat. Skupina před křižovatkou přece jen zvolnila a já se na výjezdu k Metylovicím připojil. Po průjezdu kolem sjezdovky se to zase rozjelo a na špici se aktivně podílel Milan Onderka. Neváhal jsem a vmáčkl se do vláčku za ním. Bylo třeba být před odbočkou k Čupku co nejblíže čelu. I tak byl nájezd do stoupání hodně hektický a měl jsem co dělat, abych si udržel pozici.

V kopci jsem nasadil maximální tempo a zpočátku se mě dařilo. Dokonce jsem se propracoval maličko dopředu a v jednu chvíli jsem byl před Romanem. Kousek přede mnou byl Michal Bořek. Vypadalo to hodně dobře, ale v závěru stoupání mě přece jen došlo a na poslední pětistovce mě Roman předjel. Naštěstí už jsem měl dostatečný náskok na ostatní a tak jsem to dolámal do cíle kousek za Romanem.

Naši kategorii vyhrál Michal Bořek, druhé místo patří Romanovi Kozubíkovi, já jsem bral třetí místo. Náš závod celkově vyhrál Petr Zatloukal. Všem soupeřům velká gratulace!

Velké díky patří organizátorům za pěkný závod a poděkování všem, kteří se na zdárném průběhu závodu podíleli.

V neposlední řadě velké díky Mirkovi za doprovod a fotky.

Závěrem souhrn toho nejdůležitějšího:

Zpět