Kalendář akcí 2014 - další vynucené změny

18.04.2014 20:28

Sezóna ještě ani pořádně nezačala a již zde máme několik změn v závodním kalendáři. Takže popořadě.

Nejdřív úřední šiml řádně zařehtal v Hulíně a zlikvidoval doufám pouze letošní ročník Velikonoční časovky. Prostě ustanovení zákona, které se týká tzv. „zvláštního užívání komunikace“, které bylo jako přílepek doplněno do zákona a které mělo být údajně namířeno proti tajným závodům aut se v posledních letech stalo oblíbenou gilotinou, kterou se likvidují nežádoucí cyklistické akce. Ono prý stačí, když se po trase vyskytuje nějaký „spořádaný občan“, kterému ty cyklisti nějak vadí a začne si stěžovat. Pak už stačí jen dostatečně přitvrdit na požadavcích k zabezpečení tzv. bezpečnosti a amatéři, kteří si to nemohou finančně a organizačně dovolit, jsou namydlený! Před dvěma lety takto skončil pěkný závod Cyklo MXM Tour a letos to postihlo i Velikonoční časovku. Návod na likvidaci oblíbeného regionálního seriálu amatérských závodů jak vyšitý. Pokud to bude takto pokračovat dál, budeme za deset let už jen sedět u bedny a čučet na cyklistiku, protože u nás se nebude moci z důvodu její nebezpečnosti na silnici provozovat. Skvělé vyhlídky!

Další závod, který z mého letošního kalendáře vypadává, je 24h Slovakia Ring cycling race. Nebudete tomu věřit, opět se dostáváme k otázce tzv. bezpečnosti. Už loni na tomto závodu vznikla polemika ohledně užití krátkého triatlonového nástavce s můstkem na řídítkách „obloucích“, který používám na ultra závodech. Je pravda, že v propozicích měli zakázána „triatlonové riadidlá“ a tak jsem to bral jako svoje pochybení, že jsem propozice špatně pochopil. Jenže v letošních propozicích sice zmíněné ustanovení chybí (je vymazáno!), nicméně na naléhání mého doprovodného týmu jsem vznesl písemný dotaz na pořadatele. Jaké bylo moje překvapení, když jsem dostal odpověď, že triatlonové nástavce jsou zakázány, protože jsou nebezpečné. No tedy, když jsou tak nebezpečné, proč to není výslovně uvedeno v propozicích?

Pro ilustraci této schizofrenní situace krátká rekapitulace:

Ustanovení loňských propozic.

Ustanovení letošních propozic.

E-mailová odpověď pořadatelů na můj dotaz.

Obrázek nechť si prosím, udělá každý sám.

Za Velikonoční časovku náhradu nemám a tak si užiji velikonoční víkend. 24-hodinovku vyměním za silniční závod MP Do sedel a místo časovky MP v Králíkách asi pojedu maraton Zlaté kolo vysočiny, který se mně po loňské premiéře zalíbil. Zde je upravený kalendář 2014.

Zpět